Graduate Awards

Melbourne School of Design graduate coursework Dean's Honours and Prizes award winners for 2020. Awarded in 2021.

Dean's Honours Awards

Awarded for outstanding academic merit

  • Master of Architectural Engineering

    Yiyi Zhu

  • Master of Architecture

    George Avraam
    Catriona Bisset
    Jeremy Bonwick
    Frank Burridge
    Duncan Crowe
    Nenad Dabic
    Charles Deicke
    Thomas Essex-Plath
    Angus Grant
    Amelia Griffin-Toovey
    Jack Halls
    Boyd Hellier Knox
    Natalie Keynton
    Nan Li
    Carlin Lyon
    Samuel Murnane
    Anne-Louise Paxton
    Julia Quirk
    Mitchell Sack
    William Shaw
    Bryden Singleton
    Perri Sparnon
    Giulia Virgato
    Katja Wagner
    George Willmott
    Maria Yañez Sainz
    Stuart Yeap
    Yanxing Zhang

  • Master of Construction Management

    Cong Bui
    Tin Long Chan
    Zhiting Chen
    Chi-Ching Chiu
    Lu Gan
    Runil Nakinrao Ganoo
    Soheila Ghafoor
    Mathew Greenwood
    Sen Lin
    Dingyu Man
    Christopher Mercoulia
    Yuxin Wang
    Xiaohan Wu
    Xiaoyi Yin
    Hang Zhai

  • Master of Landscape Architecture

    Prue Batchelor
    Bree Ellett
    Constanza Jara Herrera
    Virginia Overell
    Girvan Christian Tenggono
    Pearl Thompson

  • Master of Property

    John Burr
    Junsong Chen
    Darcey Delagnes
    Ching Tiong Eugene Lau
    Pui Tsz Man
    Erryn Mcrae
    Toby Wooldridge

  • Master of Urban and Cultural Heritage

    Jennifer Fowler

  • Master of Urban Design

    Víctor Alegría
    Chi Nga Larissa Tse

  • Master of Urban Planning

    Ariana Dickey
    Alison Fong
    Sophie Malakellis
    Natasha Manawadu
    Madeleine Marks
    Merrick Morley
    Erin Specht
    Paul Vassiliadis
    Jacob Zamor

  • Architectural Engineering
    Grimshaw Architects Award for Architectural Engineering

    Awarded to a student who has excelled in demonstrating the fusion of architecture and engineering to achieve a final goal

    Joshua Budgen
    Weishang Liu
    Maria Yañez Sainz

  • Architecture
    Anthony Auh Chew Kang Master of Architecture Scholarship

    Awarded to a domestic student entering the Master of Architecture course

    Rachel Elizabeth Dash

    Architect Michael KaufmanScholarships

    Awarded to high achieving students entering the Master of Architecture programs

    Zidong Huang
    Adrienne Nadort
    Sai Saran Megha Parimi
    Alejandra Sotelo Cortes
    Samuel Wen
    Junjie Zhang

    Architects Registration Board of Victoria Professional Practice Award

    Awarded for academic excellence in a subject that demonstrates specific knowledge, skills and industry preparedness related to architectural practice

    Bryden Singleton
    William Shaw

    Bates Smart Award

    Awarded for excellence, research and resolution at Thesis level

    Mitchell Sack
    Katja Wagner

    Denton Corker Marshall Award

    Awarded to a student who has excelled in design at the end of the first year of the Master of Architecture program

    Charles Deicke

    Dulux Colour Award

    Awarded for exceptional use of colour

    Xiaohan Qi

    Edward and Penelope Billson Prize in Architecture

    Awarded for work which displays the most promise in architectural design, particularly regarding aesthetic content, in the Master of Architecture Final Year Studio subjects

    Clinton Baird

    Ernest Fooks Memorial Award

    Awarded for excellence in Architecture Design Studios

    Boyd Hellier Knox

    John Charles Lloyd Exhibition

    Awarded for excellence in Construction Technology subjects in the Master of Architecture

    Isabel Solin

    John Wardle Architects Award

    Awarded to a high achieving student who has excelled in an Architectural Design Studio, and whose work shows a genuine appreciation for the way that architecture can have a profound civic impact

    Carlin Lyon

    Nell Norris Scholarship

    Awarded to the best student in each year of the Architecture course, based on all-round merit

    Year 4
    William Shaw

    Year 5
    Natalie Keynton

    DesignInc Positive Legacy of Design Award

    Awarded for the best design from any discipline that shows the potential to have positive social and ecological outcomes or legacy

    Mitchell Sack

    Regalia Group Award

    Awarded for excellence in the penultimate year of the Master of Architecture program

    First Prize
    William Shaw

    Second Prize
    Thomas Essex-Plath

    Third Prize
    George Avraam

    SJB Michael Bialek Award

    Awarded for excellence in the penultimate year of the Master of Architecture program

    William Shaw

    Warren and Mahoney Award

    Awarded for excellence at the end of the first year of the Master of Architecture (300 point program)

    Perri Sparnon

  • Construction
    Chartered Institute of Building Award (Postgraduate Coursework)

    Awarded for outstanding performance in a coursework postgraduate building degree

    Cong Bui

    Forster Family Foundation Scholarship

    Awarded to high achieving students entering the Master of Construction Management

    Lu Zhang

    Hansen Yuncken Prize

    Awarded for excellence in the Master of Construction core subjects

    Cong Bui

    Harry Wexler AIQS Prize

    Awarded for excellence in the subject Construction Measurement and Estimating

    Tin Long Chan

    Brian Lewis Award

    Awarded for academic excellence upon completion of the Project Management specialisation in the Master of Construction Management

    Soheila Ghafoor

    Peter Williams Award

    Awarded for academic excellence in construction subjects in the Master of Construction Management

    Zul Hamzah

  • Landscape Architecture
    Catherin Bull Scholarship in Landscape Architecture

    Awarded to high achieving students entering the Master of Landscape Architecture

    Amanda Ferris

    Ellis Stones Memorial Awards

    Awarded for excellence in research in the Master of Landscape Architecture

    Prue Batchelor
    Wenxi Chen
    Po-han Chu
    Marina De Fátima
    Pimentel Pizzotti
    Hilary Hoggett
    Jiner Zhao

    Rina Mackley Award for Architects in LandscapeArchitecture

    Awarded to high achieving students entering the Master of Landscape Architecture program from a non-cognate background

    Sebastian Konyn

  • Property
    Australian Property Institute Prize (Postgraduate)

    Awarded for academic excellence in the Master of Property

    Toby Wooldridge

  • Urban and Cultural Heritage
    Carole and John Middleton Award

    Awarded to recognise outstanding achievement in furthering knowledge in research in the fields of Architectural History and Heritage

    Jaye Erin Cook

    Richard Falkinger Scholarship

    Awarded to a high achieving student whose interest is the study of heritage architecture and/or cultural studies

    Jennifer Fowler

  • Urban Design
    LatStudios Award

    Awarded for excellence in design highlighting diversity and inclusion

    Yiren Zhang

  • Urban Planning
    Fred Ledgar Prize in Urban Planning

    Awarded for excellence in the Master of Urban Planning

    Sophie Malakellis

    John Bayly Award

    Awarded for excellence in Urban Planning history

    Bernard Yoong Wai Chong

    SGS Economics and Planning Graham Larcombe Award

    Awarded for demonstrated interest in equity and social disadvantage issues in urban development

    Alison Fong

    SJB Phillip Borelli Award

    Awarded for academic excellence in planning law and statutory planning

    Jacob Zamora