Alumni recognised at the Victorian Architecture Awards 2019

The Australian Institute of Architects has announced the recipients of the 2019 Victorian Architecture Awards.

Architecture award winner
Parliament of Victoria Members’ Annexe by Peter Elliott Architecture and Urban Design. Image: John Gollings via Architecture AU.

Architecture, Building and Planning alumni from the University of Melbourne featured prominently at this year’s Victorian Architecture Awards, announced by the Australian Institute of Architects last week. Below is a summary of our recognised alumni. For a full list of all winners please click here.

Victorian Architecture Medal
Parliament of Victoria Members’ Annexe – Peter Elliott Architecture and Urban Design (Peter Elliott - Principal; Catherine Duggan - Senior Associate)

Public Architecture
The William Wardell Award

Parliament of Victoria Members’ Annexe – Peter Elliott Architecture and Urban Design (Peter Elliott - Principal; Catherine Duggan - Senior Associate)

Awards
The Club Stand – Bates Smart (Simon Swaney - Managing Director; Tim Leslie - Studio Director; Julian Anderson - Director)

Caulfield to Dandenong Level Crossing Removal – Cox Architecture (Patrick Ness - Director / Executive Chair; Jonathan Gardiner - Director)

Commendations
Rosanna Station – MGS Architects (Rob McGauran, Mun Soon, Cameron Lacy - Directors) and Jacobs Architects (Huai Lim - Director - Built Environment (Southern); Mark Tansley (Principal, Environment and Planning)

Urban Design
The Joseph Reed Award for Urban Design

Parliament of Victoria Members’ Annexe – Peter Elliott Architecture and Urban Design (Peter Elliott - Principal; Catherine Duggan - Senior Associate)

Commendations
Caulfield to Dandenong Level Crossing Removal – Cox Architecture (Patrick Ness - Director / Executive Chair; Jonathan Gardiner - Director)

Rosanna Station – MGS Architects (Rob McGauran, Mun Soon, Cameron Lacy - Directors) and Jacobs Architects (Huai Lim - Director - Built Environment (Southern); Mark Tansley - Principal, Environment and Planning)

Educational Architecture
The Henry Bastow Award for Educational Architecture

Braemar College Stage 1, Middle School – Hayball (Tom Jordan, Managing Director; Sarah Buckeridge - Director)

Award
Biomedical Learning and Teaching Building, Monash University – Denton Corker Marshall (John Denton, Barrie Marshall - Founding Directors)

Commendations
Albert Park College Liberal Arts Centre – Jackson Clements Burrows Architects (Tim Jackson, Graham Burrows - Directors)

Prahran High School – Gray Puksand (Mark Freeman - Partner; Nik Tabain - State Managing Director)

Christ Church Grammar School Main Campus Redevelopment – Sally Draper Architects in association with McIldowie Partners (Steven McIldowie - Director)

Commercial Architecture
Awards

Caulfield to Dandenong Level Crossing Removal – Cox Architecture (Patrick Ness - Director / Executive Chair; Jonathan Gardiner - Director)

Heritage
Award – Conservation

Flinders Street Station Fa├žade Strengthening and Conservation – Lovell Chen (Peter Lovell, Kai Chen - Founding Principals; Kate Gray - Principal - Heritage; Anne-Marie Treweeke - Principal - Architecture)

Commendations
Albert Park College Liberal Arts Centre – Jackson Clements Burrows Architects (Tim Jackson, Graham Burrows - Directors)

Kagan House – Kennedy Nolan (Patrick Kennedy, Rachel Nolan - Principals; Victoria Reeves, Michael Macleod, Susan Syer - Director of Architecture)

Parliament of Victoria Members’ Annexe – Peter Elliott Architecture and Urban Design (Peter Elliott - Principal; Catherine Duggan - Senior Associate)

Interior Architecture
The Marion Mahony Award

Powell Street House – Robert Simeoni Architects (Robert Simeoni - Founding Director)

Awards
Denton Corker Marshall Studio – Denton Corker Marshall (John Denton, Barrie Marshall - Founding Directors)

The Club Stand – Bates Smart (Simon Swaney - Managing Director; Tim Leslie - Studio Director; Julian Anderson - Director)

Residential Architecture – Houses (New)
The Harold Desbrowe-Annear Award

North Melbourne House – NMBW Architecture Studio (Marika Neustupny, Lucinda McLean, Nigel Bertram - Directors)

Awards
Sandy Point House – Kennedy Nolan (Patrick Kennedy, Rachel Nolan - Principals; Victoria Reeves, Michael Macleod, Susan Syer - Director of Architecture)

House in the Hills – Sean Godsell Architects (Sean Godsell - Founding Director)

Commendations
Fitzroy Lane – Kennedy Nolan (Patrick Kennedy, Rachel Nolan - Principals; Victoria Reeves, Michael Macleod, Susan Syer - Director of Architecture)

Bluff House – Rob Kennon Architects (Rob Kennon - Founding Director)

Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions)
The John and Phyllis Murphy Award

Powell Street House – Robert Simeoni Architects (Robert Simeoni - Founding Director)

Awards
Caroline House – Kennedy Nolan (Patrick Kennedy, Rachel Nolan - Principals; Victoria Reeves, Michael Macleod, Susan Syer - Director of Architecture)

Commendations
Oak House – Kennedy Nolan (Patrick Kennedy, Rachel Nolan - Principals; Victoria Reeves, Michael Macleod, Susan Syer - Director of Architecture)

Residential Architecture – Multiple Housing
The Best Overend Award

Scarborough and Welkin – Justin Mallia Architecture (Justin Mallia - Founding Director)

Commendations
Hawke and King – Six Degrees Architects (Peter Malatt, Mark Healy, James Legge - Directors)
Nth Fitzroy Apartments – Fieldwork (Joachim Quino Holland, Hannah Jonasson - Directors)

Small Project Architecture
Commendation

New Agency – Sibling Architecture (Amelia Borg, Nicholas Braun, Jane Caught, Qianyi Lim, Timothy Moore - Directors)

Sustainable Architecture
The Allan and Beth Coldicutt Award

Parliament of Victoria Members’ Annexe – Peter Elliott Architecture and Urban Design (Peter Elliott - Principal; Catherine Duggan - Senior Associate)

Award
Scarborough and Welkin – Justin Mallia Architecture (Justin Mallia - Founding Director)

Commendations
Eltham North Adventure Playground – Gardiner Architects (Paul Gardiner - Principal) with Jeavons Landscape Architects (Mary Jeavons - Director)

Hawke and King – Six Degrees Architects (Peter Malatt, Mark Healy, James Legge - Directors)

Melbourne Prize
Parliament of Victoria Members’ Annexe – Peter Elliott Architecture and Urban Design (Peter Elliott - Principal; Catherine Duggan - Senior Associate)

Enduring Architecture Award

Melbourne Terrace Apartments – Katsalidis Architects (Nonda Katsalidis - Principal)

Colorbond Award for Steel Architecture

The Cinema Complex at the District Docklands – NH Architecture (Hamish Lyon - Director Architecture & Design)

Commendation
House in the Hills – Sean Godsell Architects (Sean Godsell - Founding Director)