The Melbourne School of Design co-branded with the University of Melbourne Logo

Recognising our alumni in the 2017 Victorian Architecture Awards

 

Monday 10 July, 2017
 

This year's Victorian Architecture Awards highlighted the creativity of many talented MSD alumni. Our heartfelt congratulations to the following practices and projects:

 

Public Architecture

William Wardell Award

Victorian Comprehensive Cancer Centre – STHDI and MCR (Silver Thomas Hanley, DesignInc and McBride Charles Ryan) 

Silver Thomas Hanley (Ernest Girardi, Managing Director, BArch(1984); Melina Thomas, Director, BArch(Hons)(1993), BPD(1991)) / DesignInc (Rohan Wilson, Director, BArch(Hons)(1995), BPD(Arch)(1992))

Awards

Brimbank Community and Civic Centre – Lyons

Corbett Lyon (Director, BArch(1979)); Cameron Lyon (Director, BArch(Hons)(1980)); Carey Lyon (Director, BArch(Hons)(1982)); James Wilson (Director,  BPD(Arch)(1997), BArch(Hons)(2001), BPC(2001))

Pomonal Community Hall – Workshop Architecture

James Staughton (Director, BArch(Hons)(1994), BPD(1990))

 

Urban Design

Award

Fitzroy Gardens Redevelopment Project – City of Melbourne City Design Studio

Shelley Penn (Manager, BArch(Hons)(1988))

Commendations

Reservoir Urban Nodes – Bellemo and Cat 

Michael Bellemo (Founder, BArch(Hons)(1992))

 

Educational Architecture

Henry Bastow Award

Albert Park College Environmental Arts Hub – Six Degrees Architects

James Legge (Director, BArch(Hons)(1989)); Peter Malatt (Director, BArch(Hons)(1989))

Awards

Arts West, University of Melbourne – ARM Architecture and Architectus

ARM Architecture (Howard Raggatt (Director, BArch(Hons)(1978))

The Grimwade Centre for Cultural Materials Conservation - The University of Melbourne – Jackson Clements Burrows Architects 

Tim Jackson (Director, BArch(Hons)(1987)); Graham Burrows (Director, BArch(Hons)(1995), BPD(Arch)(1992))

Commendation 

Good Samaritan Primary School - Nazareth (Year 1 and 2) Learning Village – Harrison and White

Marcus White - STAFF MEMBER

 

Commercial Architecture

Sir Osborn McCutcheon Award

The Coppel and Piekarski Family Disability Respite Centre – Jackson Clements Burrows Architects

Tim Jackson (Director, BArch(Hons)(1987)); Graham Burrows (Director, BArch(Hons)(1995), BPD(Arch)(1992))

Commendation

Streat Cromwell – Six Degrees Architects

James Legge (Director, BArch(Hons)(1989)); Peter Malatt (Director, BArch(Hons)(1989))

 

Heritage

John George Knight Award

Albert Park College Environmental Arts Hub – Six Degrees Architects 

James Legge (Director, BArch(Hons)(1989)); Peter Malatt (Director, BArch(Hons)(1989))

 

Interior Architecture

Commendations

Belmont House – Kennedy Nolan 

Patrick Kennedy (Director, BPD(Arch)(1994), BArch(Hons)(1997)); Rachel Nolan (Director, BPD(Arch)(1991), BArch(Hons)(1993))

Cox Box Office – Cox Architecture 

Jonathan Gardiner (Director, BArch(Hons)(1989)), Patrick Ness (Director, BArch(Hons)(1989))

 

Residential Architecture – Houses (New)

Awards

Dark Horse – Architecture Architecture 

Michael Roper (Director, BArch(Hons)(2004), BPD(Arch)(2000)); Nicholas James (Director, BPD(Arch)(2000), BPC(2005), BArch(Hons)(2005))

Commendations

True North – Tandem Design Studio 

Tim Hill (Director, BPD(Arch)(1992), BArch(Hons)(1995))

 

Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions)

Awards

Dorman House – Austin Maynard Architects 

Mark Austin (Director, BArch(Hons)(1996))

Commendations

Alfred House – Austin Maynard Architects 

Mark Austin (Director, BArch(Hons)(1996))

Belmont House – Kennedy Nolan 

Patrick Kennedy (Director, BPD(Arch)(1994), BArch(Hons)(1997)); Rachel Nolan (Director, BPD(Arch)(1991), BArch(Hons)(1993))

 

Residential Architecture – Multiple Housing

Commendations

Albert Street – DKO Architecture 

Mauro Miglino (Director, BArch(2002), BPD(Arch)(2000))

Monash University Turner Building Student Accommodation – Jackson Clements Burrows Architects 

Tim Jackson (Director, BArch(Hons)(1987)); Graham Burrows (Director, BArch(Hons)(1995), BPD(Arch)(1992))

 

Small Project Architecture

Commendations

Sound Cloud – Andrew Simpson Architects 

Andrew Simpson (Director, BArch(Hons)(1998))

 

Sustainable Architecture

Awards

Fitzroy Gardens Redevelopment Project – City of Melbourne City Design Studio

Shelley Penn (Manager, BArch(Hons)(1988))

 

Colorbond Award for Steel Architecture

Award

Arts West, University of Melbourne – ARM Architecture and Architectus 

ARM Architecture (Howard Raggatt (Director, BArch(Hons)(1978))

Commendation

The Grimwade Centre for Cultural Materials Conservation - The University of Melbourne – Jackson Clements Burrows Architects 

Tim Jackson (Director, BArch(Hons)(1987)); Graham Burrows (Director, BArch(Hons)(1995), BPD(Arch)(1992))

 

Enduring Architecture Award

University South Lawn Underground Car Park – Loder and Bayly in association with Harris, Lange and Associates

Loder and Bayly (John Bayly, Director, Barch(1952), DipT&RP(1953))

 

Regional Prize

Pomonal Community Hall – Workshop Architecture

James Staughton (Director, BArch(Hons)(1994), BPD(1990))

 

Victorian Architecture Medal

Victorian Comprehensive Cancer Centre – STHDI and MCR (Silver Thomas Hanley, DesignInc and McBride Charles Ryan) 

Silver Thomas Hanley (Ernest Girardi, Managing Director, BArch(1984); Melina Thomas, Director, BArch(Hons)(1993), BPD(1991)) / DesignInc (Rohan Wilson, Director, BArch(Hons)(1995), BPD(Arch)(1992))